ST54 has an elegant slim design and a smooth surface to avoid accumulation of sand, leaves, snow, and other stuff. One integrated PC lens brings a high efficacy of 155lm/W.
Compact structure, lightweight, 4 sizes from 30W to 240W with a compact design makes it super cost-effective. Pack several pieces of street lights in one carton, less volume saves your shipping cost.
Applications: Rural roadway, Parking lots, Residential streets, Plazas






| Series Code | ST54 |
|---|---|
| Power | 30W, 40W, 55W, 75W, 100W, 120W, 150W, 180W, 200W, 240W |
| Efficacy | 155lm/W |
| Input Voltage | 120-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 15kV line-earth, 10kV line-line, 10kV line-earth |
| Control | Dimmable, Photocell |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK10 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 45°C |
| Mounting Option | Post Top, Side Entry |
| Warranty | 5 Years |