SP08 is a super cost-effective sports light. The compact size and light weight make it a good choice for both distribution and projects channel. With popular power range and beam angles, it can satisfy most recreational sports and area lighting.









| Series Code | SP08 |
|---|---|
| Power | 400W, 600W, 800W, 1200W |
| Efficacy | 145lm/W |
| Input Voltage | 120-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Control | 0-10V Dimmable(DALI, DMX optional) |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5700K |
| CRI(Ra) | 70 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Bracket Mounting |
| Warranty | 5 Years |