PT03 is a classic LED post top light for illuminating yards, parks, parking areas, and other public outdoor spaces. It is well-shielded and delivers clear white light, creating a pleasant ambience at the same time as enabling good energy savings. Symmetrical light distribution is designed for area lighting. It is made of high-quality durable materials, and can be directly mounted on a Ø60mm & Ø76mm pole. Indirect lighting is for visual comfort. The light is evenly distributed across the pathway for superior visibility, safety, and security.
Applications: Courtyard, Private and public garden, Community, Causeway







| Series Code | PT03 |
|---|---|
| Power | 20W, 30W, 40W |
| Efficacy | 75lm/W, 110lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Control | 0-10V |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Post Top |
| Warranty | 5 Years |