The most valuable and high-power flood light with full series from 200W to 1200W, ideal to retrofit the 400W to 3000W traditional lamps. The compact modular design gets a quick assembly and flexible installation. Easy to adjust the light angle and create the diversity of lighting environment.







| Series Code | FL13 |
|---|---|
| Power | 200W, 400W, 600W, 800W, 1200W |
| Efficacy | 125lm/W, 135lm/W, 140lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 100-277VAC, 277-480VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.92 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth, 20KV |
| Control | 1-10V Dimmable, DALI, DMX |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K, 5700K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 40°C |
| Mounting Option | Bracket Mounting |
| Warranty | 5 Years |