With the breakthrough multiple-leds-in-one lens design, VENUS highbay provides a high efficacy up to 170lm/W, one-to-one replacement of 600W HID lamps, while lowering the glare down to UGR<19. The fixture passed the Germany DIN 57710-13 Sports hall ball tests and is engineered with durable materials, offering higher impact resistance than normal fixtures.







| Series Code | HB42 |
|---|---|
| Power | 100W, 120W, 150W, 200W |
| Efficacy | 170lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.93 |
| Surge Protection | 10kV line-earth, 6kV line-line |
| UGR level | 19 |
| Control | DALI, Daylight Sensor, Microwave Sensor, PIR Sensor |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK09 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Loop Hanging, Ceiling Mounting |
| Warranty | 5 Years |