HB35 Highbay is a Premium Design for High-end Projects. The unique and premium design always stands out when bidding for important projects. HB35 comes standard with a driver box, and it becomes easy to match more intelligent controls without affecting the original design. Plug-and-play microwave/PIR sensor is also available, it is field installed in seconds without wiring work by electricians.



| Series Code | HB35 |
|---|---|
| Power | 100W, 120W, 150W, 200W, 240W |
| Efficacy | 145lm/W, 150lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| UGR level | 25 |
| Control | Dimmable, DALI, Microwave Sensor, ZigBee Control, Wireless |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK10 |
| CCT | 5000K, 4000K, 3000K |
| CRI(Ra) | 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Loop Hanging, Ceiling Mounting |
| Warranty | 5 Years |