






Class I, Division 2, Groups A, B, C, D
Class II, Division 2, Groups F, G
Class III
Ex nR IIC T5 Gc
Ex tb IIIC T95℃/T100℃ Db
Class I, Zone 2, AEx nR IIC T5 Gc
Zone 21, AEx tb IIIC T95℃/T100℃ Db
Ex nR IIC T6/T5 Gc
Ex tb IIIC T80℃/95℃ Db IP66
II 3G Ex nR IIC T6/T5 Gc
II 2D Ex tb IIIC T80℃/95℃ Db IP66
| Series Code | HA10 |
|---|---|
| Power | 30W, 40W, 50W, 60W, 75W |
| Efficacy | 160lm/W |
| Input Voltage | 120-277Vac, 50 / 60 Hz; 277-480Vac, 50/60Hz; 18-48Vdc / 190-315Vdc, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Corrosion Class | C4 |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Mounting Option | Ceiling Mounting, Pendant mount, Trunnion mount, Wall Bracket mount, 25°/30°/90° Stanchion mount |
| Warranty | 5 Years |