Conqueror offers a comprehensive solution for your hazardous lighting project, providing a complete range of products from 4500 to 36000 lumen, equivalent to 70W to 1000W HID fixtures. Our familiar design mimics the look of leading brands, ensuring a seamless integration into your existing setup.








Ex nR IIC T6/T5 Gc
Ex tb IIIC T80℃/T95℃ Db IP66
II 3G Ex nR IIC T6/T5 Gc
II 2D Ex tb IIIC T80℃/T95℃ Db
Class I, Division 2, Group A, B, C, D
Class II, Division 1, Group E, F, G
Class II, Division 2, Group F, G
Class III
Class l, Zone 2, Group IIC
Zone 20 and Zone 21
Zone 22
| Series Code | HA05 |
|---|---|
| Power | 30W, 50W, 75W, 100W, 120W, 150W, 180W, 200W, 240W |
| Efficacy | 140lm/W |
| Input Voltage | 100-277VAC, 277-480VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Surge Protection | 10kV line-line, 10kV line-earth |
| Control | No Dim, 1-10V Dim, DALI Dim; 90 mins/3 hrs Emergency battery backup (for HA05-050 only) |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | White (2000K ~ 6500K), Red, Green, Blue, Amber |
| CRI(Ra) | 70, 80, 90 |
| Operating Temperature | -40°C to + 65°C (40°F to +149°F) |
| Mounting Option | Ceiling mount/Pendant mount/Wall bracket/25° Stanchion mount/90° Stanchion mount /Trunnion mount |
| Warranty | 5 Years |