LumiNova is a versatile flood light ideal for both wholesale and custom projects. It comes in three versions, each with 3 selectable power levels and a Photocell featuring 3 operating modes.







| Series Code | FL72 |
|---|---|
| Power | 50W, 100W, 150W, 200W, 240W, 300W, 400W, 500W |
| Efficacy | 155lm/W, 180lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 4kV line-line, 6kV line-earth, 10kV line-line, 10kV line-earth, 20kV line-line, 20kV line-earth |
| Control | Photocell |
| Corrosion Class | C4 |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Bracket Mounting, Pole Mounting |
| Warranty | 5 Years |