Alaric is perfect lighting for outdoor parking and outdoor tennis courts. It not only ensures safety and security by reducing dark spots and improving visibility as a parking luminaire, but also delivers bright and consistent lighting by minimizing shadows and glare to maintain optimal playing conditions for players as a sports luminaire.





| Series Code | FL48 |
|---|---|
| Power | 180W, 240W, 300W, 450W, 600W |
| Efficacy | 150lm/W |
| Input Voltage | 100-240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 20kV |
| Control | Dimmable, Non-Dimmable |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK10 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Bracket Mounting |
| Warranty | 5 Years |