HB62 Prolux maintains the classic elegance of its predecessor while delivering superior performance. Its large-diameter heat sink exudes premium quality and durability. The innovative dotted lens boasts high efficiency of up to 200lm/W, providing bright, glare-free illumination to reduce eye strain and improve productivity. Prolux is a standout choice, ideal for large-scale projects. It is compatible with different sensor receptacles with strong adaptability.
Applications: Warehouse, Industrial facility, Exhibition center, Shopping mall, Gymnasium, Airport, Toll Station and so on.







| Series Code | HB62 |
|---|---|
| Power | 100W, 120W, 150W, 200W |
| Efficacy | 200lm/W |
| Input Voltage | 120-277VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.92 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Control | Zhaga Socket, Microwave Sensor, PIR Sensor |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK10 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 50°C |
| Mounting Option | Loop Hanging, Ceiling Mounting |
| Warranty | 5 Years |