HB40 DOB solution is a driverless UFO high bay. Driver on board technology by adopting linear IC driver not only saves cost, but also makes sure a small size and light weight of the driver unit compared to the traditional AC/DC LED module drivers.
With the entry-level efficacy 125lm/W, it could be a replacement of 400W, 500W Metal Halide Lamp and HID. Power selectable version makes it possible to realize 50%, 75%, 100% brightness in one lighting fixture, so as to reduce SKU. This fixture will be a perfect choice for both wholesales and contract channels in today's highly competitive market.
Applications: Warehouse, Industrial facility, Exhibition center, Shopping mall, Gymnasium, Airport, Toll station and so on.






| Series Code | HB40 |
|---|---|
| Power | 100W, 120W, 150W, 200W |
| Efficacy | 125lm/W |
| Input Voltage | 220-240VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 2kV line-line, 4kV line-earth |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK08 |
| CCT | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI(Ra) | 70, 80 |
| Operating Temperature | -30°C to + 45°C |
| Mounting Option | Loop Hanging, Ceiling Mounting |
| Warranty | 5 Years |